Değerli Taşlar

ZÜMRÜT
Ünvanı : Taşların Kraliçesi
Sertliği: 7,5 - 8 Mohs
Genel Rengi : Yeşil
Genel Kesim Şekli : Zümrüt Kesim
Fiziksel Yapısı : Prizma
Rengi : Yeşil - açık yeşil - sarı yeşil - koyu yeşil - saydam ve cam ışıltısında...
Vasıfları : Beril gurubunun en çok değer verilen taşıdır. En kaliteli olanları şeffaftır. Sıvı yada gaz baloncukları, çatlak izleri yapısına karışmış kristaller nedeniyle genellikle bulutlu bir görünümü vardır. Bu durum kusur olarak değerlendirilmemekle birlikte taklitleri ile gerçekleri arasında etkileyici bir faktör kabul edilir. Koyu renkli olanları daha üstün olarak değerlendirilir. Bütün Zümrütler hassas ve kolay kırılabilir yapıda olduklarından işlem yapılırken dikkatli olmak gerekir.
İmitasyonlarından Ayıran Özelliği : Yapay Zümrütler has Zümrütlere oranla ültraviyole ışınlarını daha çok geçirirler. Genellikle tüm Zümrütlerin içinde bulunan bulut tabakası, yapayları yoktur.
Çıkarıldığı Ülkeler : Kolombiya, Brezilya, ABD, Avustralya, Rusya, Pakistan, Tanzanya, G.Afrika ve Hindistan
Sağlık : Baş ağrısı, grip, yüksek ateşe iyi gelip, kalp hastalıkları, göz ağrılarını önlediği söylenir. Sahibine yaşama sevinci katıp, teninin genç kalmasını sağlar. Gerçekliğin sembolü, kararsızlığın çözümü, kariyer, yumuşaklık, açıklığın sembolü, negatif düşüncenin sonudur. 
Hangi Ayın Taşı : Mayıs
Hangi Burçların Uğur Taşıdır : Boğa, Yengeç

YAKUT
Ünvanı : Toprağın Kanı
Sertliği: 9 Mohs
Genel Rengi : Kırmızı
Genel Kesim Şekli : Oval
Fiziksel Yapısı : Prizma
Rengi : Kırmızının açıktan koyuya tüm tonları, saydam ve cam parlaklığı...
Vasıfları : Elmas’tan 140 kat daha yumuşak olup değerli taşlar arasında en sert ikinci taştır. Sert olmasına karşılık kolay kırılan bir taştır işlem esnasında dikkat edilmesi gerekir. Sıkça rastlanan lekeleri kusur olarak kabul edilmez. Yakut renginin taş içindeki dağılımı noktalı ve dalgalıdır. Ham halde iken ışık geçirmez.Kesime uğradıktan sonra elmas kadar parlaktır.
İmitasyonlarından Ayırt Edilen Özelliği : Taşın Kabişon Kesimde ışık yıldızı gösterilir. İçindeki bulutlanma yapaylarında görülmez.
Çıkarıldığı Ülkeler : Burma, Tayland, Sri Lanka ve Tanzanya’dan önemli ölçüde çıkarılmaktadır. Afganistan, Avustralya, Brezilya ,Kolombiya , Madagaskar Cumhuriyeti, Malawi , Pakistan, Rodos, Amerika ve İsviçre’de de Yakut Madenleri bulunmaktadır.
Sağlık : Veba’dan koruduğu söylenir.Kan dolaşımına olumlu etkide bulunur.
Hangi Ayın Taşıdır : Temmuz
Hangi Burçların Uğur Taşıdır : Aslan, Akrep, Yengeç ve Oğlak

SAFİR
Ünvanı : Mavilerin Efendisi
Sertliği: 9 Mohs
Genel Rengi : Mavi
Genel Kesim Şekli : Oval
Fiziksel Yapısı : Prizma
Rengi : Pembe,turuncu,sarı,yeşil,mor,siyah,beyaz,renksiz ve açık maviden koyu maviye uzanan tonlarda...
Vasıfları : Mavi korund’dur.Taşdaşı Yakut’ta olduğu gibi Elmas’tan 140 daha yumuşaktır ve Yakutla birlikte en sert ikinci taştır.Bu sertlikte olmasına rağmen hassas ve kırılgan olup işlenişi esnasında dikkat gerektirir.Işığı geçirir.Açık renkli olanlarına Dişi Safir, koyu renkli olanlarına Erkek Safir denir. Demir , krom ve korund ile girdiği farklı kimyasal reaksiyonları sonucu oluşan kırmızının dışındaki renkte Yakutlar , Safir olarak tanımlanırlar , bu nedenle farklı renkleride mevcuttur. İçindeki sıklıkla bulunan Pike yoğunlukları , bulutlanma kusur olarak kabul edilmez ve yapaylarından ayıran en önemli unsur olarak gösterilir.
İmitasyonlarından Ayırt Edilen Özelliği : İmitasyonlar yarı safir olarak yapılır.İnce bir tabaka mavi kobalt taşın camın üzerine yeşil Safir yada Safir tacı eklenerek yapılır.Yıldız Safir’in imitasyonu,yıldız gücü Kuvarsı kullanılarak yapılır.
Çıkarıldığı Ülkeler : A.B.D. , Nijerya , Kenya , Tanzanya, SriLanka, Hindistan, Tayland, Burma, Avustralya , Çin’dir.
Sağlık : Tırnakları ve saç tellerini güçlendirir,baş dönmeleri,uykusuzluğu engelleyici olup insan vücudunun zehirlerden arındırılmasına yardımcı olur.Sahibine sakinlik verir.Değerli taşların arasında şifa verici enerjisinin en yüksek olduğu taş olarak tabir edilir.Tüm salgı bezlerini harekete geçirici bir özelliğe sahiptir.
Hangi Ayın Taşıdır : Eylül
Hangi Burçların Uğur Taşıdır : Aslan, Akrep, Yengeç ve Oğlak