Mıhlama ve Çeşitleri

SIVAMA MIHLAMA
Taşın şekline göre önce çerçeve yapılır.Örneğin kapüşon bir taşla çalışılsın.Taşın kalınlığı ve genişliği baz alınmalıdır.Bazen taşa yuva açılır bazen de taşa çerçeve yapılır.Sonuç olarak her iki şekilde de taşın çevresi maden ile sıvanır.
mihlama_01
Aşağıdaki çizimlerde taş kalınlıklarına dikkat edilirse taş yüksekliklerinin farklı olduğu görülür. Taş ebatları hesaplandıktan sonra uygun çerçeveler hazırlanır. 
mihlama_02
Daha sonra yuvası hazırlanan taş yuvasına taş oturtulur.Bu işlem yapılmadan önce çerçeve yüksekliği ayarlanmalıdır.
mihlama_03
Modelde taşın oturması için kesim şekline göre yuvarlak, kare, üçgen, yuvalar açılmıştır.Bu yuvalara taş oturtulur ve çevresi çalışılan madenle sıvanır.Daha sonra sıvama artıkları zımpara ile alınır ve model cilaya gönderilir.
mihlama_04
Tipik sıvama yüzük çalışması örneği…
Önce yuva açılır ve yuvaya taşın ana formu verilir.Daha sonra taşın oturacağı kısma keskin çentik bant açılır ve taşın bant içine oturması sağlanır.
mihlama_05
Bant içine oturtulduktan sonra taşın üzeri madenle sıvanır ve üzerindeki çapaklar zımparayla alınır.Model son olarak cilaya gönderilir.

TIRNAK MIHLAMA 

mihlama_06


Tırnak mıhlama en eski ve vazgeçilmez mıhlama tarzlarından biridir.Farklı yapılarda tırnak mıhlama çeşitleri mevcuttur.Aşağıda gösterildiği gibi her tırnak tarzına özel bir bant tarzı olmalıdır.Tırnak mıhlamanın en önemli özelliklerinden biri, taşın şekli ne olursa olsun, uygun tarzda tırnak mıhlama çalışılabilmesidir. 

mihlama_07 
Tırnaklar model zeminine dik olarak oturtulması sayesinde taşın yuvaya düz olarak yerleşmesi ve sabitlenmesi sağlanır. Tırnak arası açılar birbirine eşit olarak ayarlandıktan sonra taş tırnaklara oturtulur ve üstleri taş köşesini saracak şekilde taş zeminine yaslanır.
mihlama_08
En önemli unsurlardan birisi, taşın sabitlendiği tırnakların, taşı baskısız fakat sıkı olarak kavramasıdır. Taş tırnaklara iyice oturtulduktan sonra tırnaklar yüzeye paralel kavramaya sahip olur.
mihlama_09
Modelin kullanılması sırasında tırnakların kişiyi rahatsız etmemesi için mıhlama işlemi sonuna doğru tırnak uçları zımparalanarak çapaklardan temizlendikten sonra cilaya gönderilir.

GÜVERSE MIHLAMA 
Güverse mıhlamada, zemin üzerinde oluşturulmuş kısa tırnaklar yardımıyla, taş önceden hazırlanmış yuvalara oturtulur ve tırnaklarla kapatılır.
Genelde çok küçük ve bol taşla çalışılarak modele olabildiği kadar ışıltı verir.Oldukça sabır isteyen bir işçilik gerekir. 
mihlama_10
Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi taşlar yuvalara oturduktan sonra zemine kısa tırnaklarla sabitlenir.
mihlama_11
Aşağıdaki fotoğraflarda tipik güverse mıhlama örneği görülmektedir.Bu örneğe bakılarak bu mıhlama tarzının çalışılması zor bir tarz olduğu anlaşılabilir.
Güverse tekniğinin en önemli işçilik belirtisi mıhlama yüzeyinin parmakla kontrol edildiğinde, parmağı rahatsız edecek bir pürüze rastlanmamasıdır.
mihlama_12

KANAL MIHLAMA 
Genellikle köşeli taşlarla çalışılan ve zemine gömülmüş rahat kullanıma olanak veren mıhlama çeşididir. En yaygın örnekler alyanslarda ve fantezi tarz yüzüklerde karşımıza çıkar.Taşlar bir kanal içine düzenli bir şekilde oturtulur ve yan teğet noktaları, taşlar kanaldan çıkamayacak şekilde madenle sıvanır. 
mihlama_13
Freze ile taşın oturacağı çentik açılır. Kanal boyunca açılan hat düz değilse kanala oturan taşlar da düz oturamayacak, taşlar şekilsiz durur.Açılan hattın düz olması en önemli unsurlardan biridir.
mihlama_14
Sol çizimde; kanal içindeki taşların alttan ve üstten görüntüleri.. Sağ çizimde; taşlar yuvaya oturtulduktan sonra kanal çerçevelerinin oluşturulması..
mihlama_15 
Oval taşlar biraz daha farklı bir metotla kanala oturtulur.Kanalın içine açılan çentiklere taşın kanala teğet gelen köşeleri oturtulur.Yüksek tutulan kanal çerçevesi ile bağlantısı kesilir. Bu sayede oval taşlar güvenli bir şekilde kanal içinde kalırlar.
mihlama_16
Bu çizimde; kanal mıhlamanın kanal içindeki pozisyonlarında doğru ve yanlış noktalar incelenmektedir. Taş köşesinin kanal sınırına oturduğu noktalardaki çentik açıları net olarak verilemezse taş kanal içinde hareket edebilen hatta sallanabilen bir yapıya sahip olacaktır.
mihlama_17
İngilizce’de “invisible” terimi görünmez anlamını taşır.Bu tabire göre de taşlar birbirine dayandırılarak dış çerçeveleri madenle sıvanır, dolayısı ile taş çevresinde dıştaki taşlar hariç, iç taşlarda maden görünmez.. Genellikle baget ve prenses kesim taşlarla çalışılır.
Invisible başlı başına ayrı bir mıhlama tarzı olduğu için daha farklı yapılarda ekipmanlara ve taşlara ihtiyaç vardır.Diğer mıhlama tarzlarını çalışabilecek bir mıhlama ustası bulunabildiği halde invisible tarz çalışan bir usta bulmak oldukça güçtür.Yandaki resimde görüldüğü gibi, taşı oturtulduğu yuvalardan ve yanında destek aldığı taşlardan başka hiçbir şey dengede tutamaz.Mıhlamanın en güzel işçilik örneklerinden biridir.Kanal mıhlama ile karıştırılmamalıdır çünkü kanal mıhlamada taşlar tek ve çift sıra çalışılabilir.Fakat invisible mıhlamada en az 2 sıra taş vardır.Invisible mıhlamaya sahip yüzüklerin büyüme ve küçültme işleminde mutlaka bir ustanın fikri alınarak karar verilmelidir.

İNCİ VE BENZER ŞEKİLDEKİ TAŞLAR İÇİN MIHLAMA

İnci ve benzeri tarzdaki oval yada boncuk şeklindeki taşları mıhlamak için farklı bir metot kullanılır.Soldaki çizimde görüldüğü gibi inci daha önceden hazırlanmış yuvaya oturtulurken yuvaya mıhlanmış bir saplama ile yerine sabitlenir.Saplamalar iki çeşittir;
Birincisi çentiklidir ve yumuşak taşlar için kullanılır.İkincisi ise burguludur ve sert taşlarda kullanılır.Bu sayede her iki çeşit taşın mıhlamadan kısa bir süre sonra düşmesi engellenir. 
mihlama_18
Daha sonra inci orta hizasına kadar delinir ve saplamanın oturacağı yuva hazırlanır. Saplamayı kullanırken incinin pürüzüne göre altına güvenlik bandı eklenebilir.İncinin içine açılan kanalda boşluk olamamalıdır.
mihlama_19
İncinin içine açılan kanal ile saplama uzunluğu aynı olmak durumundadır. Bu sayede incinin montürde oynamaması sağlanmış olur. Sağ çizimde görüldüğü gibi; inci tamamen delinerek incinin dışına taşan saplamaya yakut yada başka bir taş mıhlayarak ta çalışılabilir.
mihlama_20